Pratik BilgilerTavuk Parçalarının İsimleri: Tavuğun Bölümlerini Öğreniyoruz

Tavuk Parçalarının İsimleri: Tavuğun Bölümlerini Öğreniyoruz

Marketlerde ve kasaplarda bütün tavuk satıldığı gibi, parçalara ayrılmış şekilde tavuk parçaları da satılıyor. Peki tavuğun parçaları, tavuğun hangi bölümlerinden oluşuyor? Bu parçaların isimleri ne biliyor musunuz? Bugün konumuz tavuğun bölümleri ve bu parçaların isimleri hakkında. Hadi gelin öğrenmeye başlayalım.

Bütün (Tüm) Tavuk

Tavuk parçaları tüm tavuk, bütün tavuk.
Tüm Tavuk

Tavuğun parçalarına ayrılmadan satılan haline tüm tavuk diyoruz. Bunu eminim hepimiz biliyoruz ama yine de konumuz tavuk parçaları olunca yazmamız gerekti.

Tavuk Göğsü (Kafesli Bütün Göğüs)

Tavuk parçaları içinde en çok kullandığımız beyaz et olan tavuk göğsü (tavuk bonfile)
Tavuk Göğsü

Tavuk parçaları arasında sanırım en sık kullandığımız tavuk bölümü tavuğun göğüs eti oluyor. Marketlerde bütün göğüs isminde, derili ve kemikli şekilde satılıyor.

Tavuk Bonfile

Tavuk bölümlerinin isimleri; tavuk bonfile eti.
Tavuk Bonfile

Tavuğun göğüs bölümünden hazırlanan parçasının adı tavuk bonfile olarak geçiyor. Tavuk bonfile, tavuk göğsünün deriden ve kemiğinden ayrılmış halidir. Tavuk göğsü ve tavuk bonfilenin farkı da budur.

Tavuk bonfile kullanılan yemek tarifleri:

Tavuk Budu (Tavuk but eti)

Tavuk but eti.
Tavuk Budu

Tavuk budu ve tavuk baget genelde çok karıştırılır. Tavuk budu; baget ve tavuk kalçasının bütün halidir. Yani tavuk budunda hem baget vardır, hem de tavuk kalçası.

Tavuk budu ile yapılan yemek tarifleri:

Tavuk Baget

Tavuk baget
Tavuk Baget

Tavuğun bölümleri arasında yine çok sık kullandığımız bir parça olan baget etinde sıra. Az önce de anlattığımız gibi baget eti, tavuk budunun kalçasız halidir.

Tavuk bagetle yapabileceğiniz yemeklerden bazıları.

Tavuk Kalça

tavuk kalça eti
Tavuk Kalça

Bana göre tavuğun en lezzetli yeri tavuk kalçasıdır. Marketlerde genellikle ızgara tava adıyla satılır. Gerçekten de ızgarası harika olur. Tavuk budunun derisinden ve kemiğinden ayrılmış halidir.

Tavuk Kanat

Tavuk kanat bölümleri
Tavuk Kanat Bölümleri

Tavuk kanat üç bölümden oluşur. Bunlar; uç kanat, orta kanat ve dip kanat adındadır. Bizim genelde tükettiğimiz bölümler orta ve dip kanat bölümleridir.

Tavuk Boyun Eti

Tavuk boyun eti çok etli olmayan ve marketlerde sık rastlamadığımız bir tavuk bölümüdür. Genelde tavuk suyu hazırlamada kullanılır.

Çorbalık Tavuk Eti

Çorbalık tavuk eti.
Çorbalık Tavuk Eti

Çorbalık diye tabir edilen ve diğer tavuk parçalarına göre daha uygun fiyatlı bir tavuk bölümüdür. Tavuk parçalara ayrılıp, tavuk etleri kemiklerden sıyrıldıktan sonra geriye kalan üzerinde çok az et bulunan tavuk parçasıdır. Adı üstünde genellikle tavuk çorbalarında kullanılır.

Tavuk çorbası tarifleri:

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler