Yemek TarifleriPilav TarifleriSushi Pirinci İle Sushi Pilavı Nasıl Yapılır?

Sushi Pirinci İle Sushi Pilavı Nasıl Yapılır?

Mükemmel sushi mükemmel bir pirinçle başlar. Bunun için iyi bir sushi pilavı tarifine ve biraz zamana ihtiyacımız var. Bu sayfada evde sirkeli sushi pilavı yapmak için gereken tüm talimatları bulabilirsiniz.

Sushi pilavı nasıl yapılır?

Sushi pilavı hazırlamak ilk başta size biraz karmaşık gelebilir ama işlemler esnasında bunun sadece biraz pirinç sirkesi ve biraz da Japon metodolojisiyle birlikte sıradan pilav yapmak gibi olduğunu göreceksiniz.

İşlemleri 5 basit aşamaya ayırdım. Hadi hemen sushi pilavı hazırlamaya başlayalım.

1. Adım: Pirinci Ölçmek ve Hazırlamak

  • 1 su bardağı pirinci (1 bardak sushi pirinci ile 3 rulo sushi yapabilirsiniz) musluğun altında yaklaşık 1-2 dakika kadar yıkayın.
  • Yıkadığınız pirinçleri bir tencereye koyun ve bir miktar su ekleyin. Koyacağınız suyun miktarı pirinç miktarından %20 oranda fazla olmalı. Çok fazla su koyarsanız pirinçleriniz bulamaç haline gelebilir dikkatli olun.

2. Adım: Pirinçleri Pişirme

  • İlk önce pirinç yüksek sıcaklıkta pişirilmeli, su kaynayana kadar pirinçler karıştırılmalıdır. Daha sonra, sıcaklığı en aza indirin ve tencerenin kapağını kapatın. Artık karıştırmayı bırakıyoruz.
  • 6-8 dakika sonra, su seviyesini kontrol edin. Eğer tencerenin içinde çok fazla su yoksa pirinçlerimiz hazır demektir. Eğer hala su görüyorsak bir müddet daha pişirmeye devam etmeliyiz.

3. Adım: Pirinçleri Tencereden Çıkarmak

Pişen pirinçleri tencereden çıkartırken çok büyük özen göstermemiz gerekiyor. Pirinçleri ezmemek ve parçalamamak gerekiyor. Bunun için kesinlikle metal kaşık kullanmıyoruz. Tahta kaşıklar bu iş için çok daha uygun. Eğer pirinçlerimizi kırar, dağıtırsak sirke ile reaksiyona girerler ve sushi pilavının tadında bozulmalar yaşayabiliriz.

4. Adım: Sushi Pirincini Baharatlamak

Hazırladığımız pilavı sushi pilavı gibi lezzetlendirmek için tencereden çıkarıldıktan sonra üzerine pirinç sirkesi eklemeniz gerekir.

Pirinç sirkesi
Farklı aromalarda pirinç sirkeleri

Bunu Nasıl Yapıyoruz?

  1. 3 bardak (pişmemiş) pirinç için ½ fincan pirinç sirkesi, 2 yemek kaşığı şeker ve 2 çay kaşığı tuz kullanın. Sadece pirinç sirkesi kullanın! Başka sirkeler kötü bir tat verecektir unutmayın. Alternatif olarak, Sushi pirinç baharat tozunu kullanabilirsiniz.
  2. Tüm malzemeler karışana kadar orta ateşte küçük bir tencerede karıştırıyoruz.
  3. Hazırladığımız karışımı pişirdiğimiz pirinçlerin üzerine dökün ve iyice karıştırın. Bu bir iki dakika sürmeli.
  4. Pilav, oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar birkaç dakika soğumaya bırakın. Pilavı daha hızlı soğutmak için sakın buzdolabına koymayın. Bu pirince zarar verir.

Önemli ipucu: Bazı insanlar sushi pilavında baharat ve sirkeyi daha az tercih ediyor. Ayrıca, farklı pirinç sirkesi markaları arasında lezzet farklılıkları olabilir. Sushi pilavını ilk kez yapıyorsanız ve emin değilseniz, yukarıda açıklanan baharat miktarını hazırlayın, ancak sadece yarısını kullanın. Tadı az bulduğunuzda geri kalanı ilave edin.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler