Pratik BilgilerSushi Yosunu (Nori) Nedir?

Sushi Yosunu (Nori) Nedir?

Sushi yapımında kullanılan yeşil renkli plakaların adına nori denir. Nori yenilebilir yosun çeşididir. Sushi malzemeleri sushi yosunu içine koyulur ve nori ile sarılır. Şimdi gelin nori nasıl yapılır? Nori çeşitleri nelerdir? Kaliteli nori nasıl anlaşılır? gibi nori (sushi yosunu) ile ilgili soruların cevaplarına geçelim.

Nori Nedir? Nasıl Yapılır?

Sushi yosunu olarak bildiğimiz nori; kuru ve yenilebilir yosun levhası anlamına gelir. Yeşil renkte görünseler de kırmızı alglerden yapılırlar. Nori yapımında kullanılan alg türleri; porfira yezoensis ve porphyra tenera‘dır. Bu algler denizden elde edilirler. Temiz su ile yıkanırlar ve ince parçalara ayırmak için kıyma makinesinden geçirilirler. Bu parçalar tatlı su ile karıştırılır ve dikdörtgen çerçevelerden geçirilirler. Suları süzülür ve ısıtılmış bir yüzey üzerinde kurutulurlar. Kuruyan nori tekrar nemlenmemesi için hemen paketlenir ve hava ile irtibatı kesilir. Nori yapımı kağıt yapımına benzer bir üretim halinde yapılmaktadır.

Sushi Yosunu Çeşitleri

Norinin birden fazla çeşidi vardır en çok kullanılan çeşitleri ise; açık yeşil ve koyu yeşil noridir. Gelin şimdi bu iki sushi yosunu çeşidini inceleyelim.

Açık Yeşil Nori

Bu tür sushi yosunları gevşek dokunmuş ve neredeyse şeffaftır. Aynı zamanda kahverengi renkte de olabilir. Ancak sushi için kullanımı, düşük kalitesi nedeniyle sınırlıdır.

Koyu Yeşil Nori

Sushi yapımında en çok tercih edilen nori çeşidi koyu yeşil noridir. Bu sushi yosununun rengi koyu yeşilden neredeyse siyaha kadar uzanır. Sık dokunmuştur. Bununla her türlü sushi yapılabilir. Koyu renk arttıkça kalitesi de artar.

Dünya’nın en kaliteli Nori’leri Güney Japonya’nın Kyushu Adası’ndaki Ariake Koyu’nda üretilir.

Kaliteli Nori (sushi yosunu) Nasıl Anlaşılır?

Yüksek kalite sushi yosunu çok gevrektir, ancak buna rağmen ağızda kolayca eriyebilir. Nori; kahverengimsi veya açık yeşil renkte, pürüzlü bir yüzey veya düzensizlikler varsa kalitesizdir ve sushi için kullanılmamalıdır.

Sushi yosunu nasıl kullanılır?

Nori çoğu suşi çeşidinde kullanılır. Eşsiz bir deniz yosunu aromasıyla rulonun yapılmasını sağlar. Ruloyu bir arada tutmada fonksiyonel bir rol oynar.

Taze bir nori (su yosunu) çok kuru olmalıdır. Sushi pilavı da dediğimiz sushi pirincinin nemi ile etkileşime girerek yapışkan ve yumuşak bir hale gelir. Bu sebeple nori çok kuru bir ortamda saklanmalıdır. Nemli bir nori yapışmaz ve sushi rulosunu bir arada tutamaz.

Nori’yi (Sushi yosunu) Nerede Bulabilirim?

Nori yani sushi yosunu büyük mağazalarda (migros ve metro marketlerde olduğunu biliyorum) ve online sushi satış mağazalarında satılmaktadır. Size tavsiyem 10 yapraklık küçük paketler almanız ve kuru bir şekilde taze kullanmanız yönünde. 50 veya 100 yapraklık sushi yosunları eğer çabuk tüketilmezlerse nemlenerek özelliklerini yitirebilirler.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler