Pratik BilgilerNigiri Sushi Tarifi: Sizde Yapabilirsiniz

Nigiri Sushi Tarifi: Sizde Yapabilirsiniz

Nigiri sushi; biraz sushi pilavı, deniz ürünleri veya sebzeler ile yapılan kolay bir sushi tarifidir. Nigiri sushi yapımında en çok kullanılan deniz ürünleri; somon, levrek ve karidestir. Nigiri çiğ balık ile yapıldığı için kullanılan balıkların çok taze olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Nigiri sushi nasıl yapılır?

Nigiri sushi yapımından önce güzel bir sushi pilavı hazırlamamız gerekiyor. Eğer sushi pilavı yapmayı bilmiyorsanız; “Sushi Pilavı Tarifi” yazımızı okuyabilirsiniz.

1. Adım: Pirinci Şekillendirin

Elinizi ıslatın, yaklaşık 20 gram sushi pilavı alın ve uzun, oval bir şekle getirin. Pirinç balığın üzerine oturması için taban olacak, bu nedenle alt kısım düz olmalı ve üst kısım daha yuvarlaklaştırılmış olabilir. Yanlar kesinlikle biraz yuvarlanmış olmalıdır.

Nigiri sushi çeşitleri.
Farklı malzemelerle yapılmış nigiri sushiler.

2. Adım: Balıktan Bir Dilim Kesin

Yaklaşık 1 cm kalınlığında, 5 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde bir dilim balık alın. Keseceğiniz balık parçası daha küçükse ve böyle bir dilimi kesmenize izin vermiyorsa, 45 derecede dilimlemeyi deneyin, maksimum “balık yüzeyini” sağlayacaktır.

Kestiğiniz balık diliminin ortasına bezelye büyüklüğünde wasabi sürün. Wasabi, balık dilimin pirinç parçasına yapışmasına yardımcı olacak ve sabit bir nigiri sushi oluşturacak.

3.Adım: Balığı ve Pirinci Birleştirin

Şekillendirdiğimiz pilavın üzerine; içerisine bezelye büyüklüğünde wasabi sürdüğümüz balık parçasını yerleştirelim ve biraz bastıralım.

Nigiri sushi tarifi bu kadar kolay bir tarif, afiyet olsun.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler