Pratik BilgilerSaçlarda Yağlanma Problemi için Karbonatla Saç Yıkama (No Poo)

Saçlarda Yağlanma Problemi için Karbonatla Saç Yıkama (No Poo)

Bugün sizlere karbonatla saç yıkama yani no poo hakkında yaşadıklarımı, nasıl yapılması gerektiğini ve sonuçlarını anlatıyorum. Eğer sizinde saçlarınızda aşırı derecede yağlanma problemi varsa bu yazdıklarım tam size göre olabilir. Saç derisinde yağlanma problemi bir çoğumuzun yaşadığı bir problem. Saç derisi ve saçlarımız yağlanır, saçlarımızı yıkarız. Sonra yine yağlanır ve yine yıkarız. Bu kısır döngü artarak devam eder.

Haftada bir yıkadığımız saçlarımızı, haftada iki gün yıkamaya başlarız. Belirli bir süre sonra bu haftada üçe çıkar. Sonrasında bu şekilde kafa derisinde yağlanma artarak devam eder. Benimde durumum açıkçası böyleydi. En son günde iki kere saçlarımı yıkamaya kadar devam etti.

Neden saç derisinde yağlanma sürekli artıyor?

Sürekli yıkadığımız saçlarımız neden yağlanmaya devam ediyor bunu hemen açıklayalım. Vücudumuzda derimiz bizi dış etkenlerden koruma görevine sahiptir. Yani dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı bizi korur. Saç derisi de bu şekilde bir koruma görevine sahiptir. Saçlarımızı içeriğinde bir sürü kimyasal madde olan şampuanlarla yıkadığımızda, saç derisi bunu bir tehlike olarak algılar ve bizi korumak için çeşitli yağlar üretir.

Sonra biz saçlarımız ve kafa derimiz yağlandığı için yine şampuanla veya sabunla saçlarımızı yıkarız. Derimiz yine bir kalkan olarak yağ üretir. Bu kısır döngüye bu şekilde gireriz. Biz saçlarımızı kimyasallarla yıkadıkça saçımız daha fazla yağlanır. Bu şekilde belirli bir süre sonunda da artık hergün hatta günde bir kaç kere saçlarımızı yıkamaya başlarız. Saç derisi ve saçlarda yağlanmanın en önemli ve birinci nedeni budur.

Yağlanan saçlar ve karbonatla yıkama
Sürekli yağlanan saçlar için karbonatla yıkama işlemi

Saçlarımız yağlanıyor, bunu önlemek için yıkamasak yağlanma azalır mı? veya geçer mi?

Sürekli tavsiye edilen budur. Saçlarınızı daha az yıkayın. Evet bu doğru ama; saç derisi yağlanma döngüsüne girdikten sonra eğer temizlemezsek bu sefer de hava alamayan saç kökleri nedeniyle, saçlarda zayıflama ve saç dökülmeleri başlar. Yani kafa derisini yağlı bir şekilde bırakarak yağlanmanın azalacağını sağlamaya çalışmak, saçlarımıza fayda yerine zarar getirebilir.

İşte bu aşamada; saç derisini temizlemeliyiz fakat derinin bu temizliği bir tehlike olarak görmesine de engel olmalıyız. Yani kısaca kimyasal içeren sabun, şampuan kullanmadan bunu yapmamız gerekir. Burada da devreye karbonatla saç yıkama giriyor.

Karbonatla saç yıkama nasıl yapılır?

1 su bardağı kireçsiz temiz suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat ekliyoruz ve iyice karışmasını sağlıyoruz. Saç diplerimiz küçük masajlar yaparak karbonatlı suyla saçımızı ve saç derimizi temizliyoruz. Sonrasında duruluyoruz ve işlem bitiyor.

Şunu hemen söylemekte yarar var; karbonatlı suda herhangi bir saç kremi, yumuşatıcı olmadığı için saçlarımız sertleşiyor. Uzun saçlı olanlarda yıkama sonrası saçların açılması, taranması oldukça zor bir hale geliyor ama bunun çözümü de elma sirkesi ve su. Elma sirkesi ve su karışımını bir sprey şişesi içine koyun ve duştan sonra saçlarınıza bu karışımı sıkın. Saçlarınız hem çok kolay taranacak hem de yumuşacık olacak.

Karbonatla saç nasıl yıkanır? Yağlı saçlara ne iyi gelir. Yağlanan saçlarıma ne yapmalıyım. Nasıl geçer. Karbonatla saç yıkamak yağlanmayı giderir mi?
Karbonatla saç yıkama nasıl yapılır?

Karbonatla saç yıkandığında şampuanın verdiği ferahlık hissi oluyor mu?

Bir çoğumuzun aklına bu soru geliyor. Hani saçımızdaki yağdan kurtulduğumuzda bir rahatlık hissederiz. Kafa derimizin hava almaya başladığı için olur bu his. Karbonatla saç yıkarken de aynı hissi yaşıyoruz. Karbonatla saçımızı yıkarken, önce sanki yağların hepsi parmaklarınızın ucundaymış gibi hissedeceksiniz. Hatta yağların hepsi kafa derinizde kalmış da hiç temizlenmemiş gibi bir his olacak. Ama durulayıp saçlarınızı kuruttuktan sonra, aynı şampuanla yıkamış gibi tertemiz olduğunu hissetmeye başlayacaksınız.

Karbonatla saç yıkama hemen yağlanma problemini geçirir mi?

Size hemen şunu söyliyeyim; bu işlemi mutlaka düzenli uygulamanız gerekiyor. Yani haftada 3 kere şampuanla yıkadığınız saçınızı, başlangıçta yine haftada 3 defa karbonatlı suyla yıkayın. Bu şekilde devam edin. Yıllardan beri çektiğiniz yağlanma probleminizin 1 kere yıkamayla geçeceğini düşünmeyin (bu arada ilk yıkamada kurtulanlar da var).

Karbonatla saç yıkamanın faydaları. Saç yağlanmasını geçirir mi? Saçlarımdaki yağlanmadan karbonatla kurtuldum.
Karbonatla saç yıkayarak yağlanma probleminin önüne geçmek

Ben saçlarımdaki yağlanma sorunundan 3 haftada kurtuldum. Günde 2 kez yıkadığım saçlarımı şuan haftada 1 yada en fazla 2 kez yıkıyorum. Yani haftada 14 kere şampuanladığım saçlarımı şuan 1 yada 2 kere karbonatla yıkıyorum. Ayrıca; yazısını da yazdığımız; “saç dökülmesini durduran ve yeni saç çıkaran tonik” uygulamasını da yapıyorum.

Karbonatla saç yıkamanın faydaları neler?

Öncelikli hedefimiz saçlarımızdaki yağlanmadan kurtulmak ve bunu başarıyoruz. Saçlarımızın daha güçlü bir yapıya büründüğünü ve saç dökülmemizin azaldığını görüyoruz. Kullananların çoğu, saçlarındaki uzamada artış olduğu söylenmiş. Ben saç uzamamda bir fark göremedim ama bünyeden bünyeye de bu durum değişiklik gösterebilir. Bir diğer faydası da vücudumuza deri yoluyla kimyasal madde almamış oluyoruz.

Benim karbonatla saç yıkama hikayem bu kadar arkadaşlar, sizlere de anlatmak istedim. Bu alanda herhangi bir uzmanlığım yok, o yüzden bu tarz problemlerinizde ilk yapmanız gerekenin uzman bir doktora danışmak olduğunu unutmayın. Umarım siz de faydasını görür ve saç derisindeki aşırı yağlanma probleminizden kurtulursunuz.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler