Pratik BilgilerPirinç Pilavı Neden Lapa Olur?

Pirinç Pilavı Neden Lapa Olur?

Bugün pirinç pilavının lapa olma nedenlerini konuşacağız. Daha önce mutlaka duymuş olmalısınız; “pilavı güzel yapan kişi her yemeği güzel yapar” derler. Ne derece doğrudur biraz göreceli, ama bana göre bu sözde biraz haklılık payı da var.

Neyse bugün ki konumuz olan pirinç pilavı neden lapa olur? sorusuna dönelim. Arkadaşlar pirinç pilavının birden fazla lapa olma nedeni vardır. Bunları bu yazımda maddeler halinde inceleyeceğiz.

Pilavın lapa olma nedenleri

1- Doğru pirinç seçimi

Güzel ve tane tane pirinç pilavı yapmanın ilk maddesi pirinç seçimidir. Dünya üzerinde 7000’den fazla pirinç çeşiti varolduğunu biliyoruz. Durun hemen korkmayın ülkemizde bu pirinçlerin hepsi zaten yok. Hele ki hepimizin gittiği marketlerde zaten bu çeşit sayısı maksimum 10’u geçmiyor.

Benim size tavsiyem pirinç pilavı yapacaksanız baldo pirinçten vazgeçmeyin. Evet baldo pirinç diğer pirinçlere göre biraz daha pahalı ama tane tane tam kıvamında bir pirinç pilavı yapmak için baldo pirinç en iyi seçimdir.

2- Pilavın lapa olmaması için; Pirinçte bulunan nişastadan kurtulmalıyız

Pirinç içerisinde nişasta bulunur ve eğer biz bu nişastadan kurtulmazsak; pilavımız lapa olacaktır. Peki bu nişastadan nasıl kurtuluyoruz? Hemen söyliyim; pirinçleri güzelce yıkayarak. Ben genelde pirinçleri süzgeçte yıkamıyorum. Bir kabın içerisine pirinçleri koyuyorum ve içine su doldurarak yıkıyor ve sürekli suyun üzerine çıkan nişastayı döküp suyu yeniliyorum.

Bu şekilde berrak bir su elde edince pirinçleri süzgece koyup fazla sudan arındırıyorum.

3- Pilavın lapa olmaması için; pirinçlerin doğru kavrulması gerekir

Bazılarımız bu noktaya fazla önem vermiyor ama belki de pirinç pilavlarının lapa olmaması için en önemli nokta pirinçlerin yeterince kavrulmasıdır. Çok basit bir dille anlatayım; pirinçleri az kavurursanız pilavınız lapa olur. Eğer çok kavurursanız da kullanacağınız suyun dengesi değişeceğinden pilavınız kıtır kıtır olur. Bu noktaya dikkat edelim. Pirinçlerin kokusunu duyduğunuz an kavurma işleminin bittiği an olmalı.

4- Pilavın lapa olmaması için; doğru su miktarının kullanılması gerekir

Sizinde bildiğiniz gibi; fazla su kullanırsak pilavımız lapa olacaktır. Peki pirinç pilavı yaparken doğru pirinç ve su oranı nasıl olmalıdır? Hemen kendi kullanmış olduğum ölçü ile söylüyorum. Ben 4 kişilik pilav için 1,5 su bardağı pirinç ve 2 su bardağı su kullanıyorum. Tabi ilk defa pilav yapacaklar için söylüyorum; kullandığımız su kaynar olmalı.

Suyla ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta; pilavı yaparken baktınız pilav tenceresinde su kalmamış ve pirinçlerden bir kaç tane ağzınıza alıp denediniz. Bu pirinçler pişmemiş diyerek üzerinde daha fazla su eklemeyin. Ocaktan tencerenizi alın, şöyle bir kaç kez pirinçleri karıştırıp hemen kağıt havlu koyup kapağını kapatın ve demlenmesini bekleyin. Pilavınız demlenme aşamasında tam kıvamına gelecektir.

Pirinç pilavının lapa olmaması için neler yapmamız gerektiğini en önemli maddeleri ile açıklamaya çalıştım. Umarım işinize yarar ve tane tane pirinç pilavları ile sofralarınızı süslersiniz.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler