Yemek TarifleriPilav Tarifleri4 Kişilik Tam Ölçülü Sade Pirinç Pilavı Tarifi

4 Kişilik Tam Ölçülü Sade Pirinç Pilavı Tarifi

4 kişilik pilav tarifi deyince aslında ne kadar pirinç kullanacağınızı merak ediyor olduğunuzu biliyorum. Merak etmeyin, size vereceğimiz pirinç pilavı tarifi hem tam ölçülerinde tam tutan bir tarif, hem de 4 kişilik.

Şimdi isterseniz, 4 kişi için yapacağımız pilavda hangi malzemeleri ne oranda kullanacağımıza bir bakalım. Sonrasında pilavımızı yapmaya başlayalım.

4 kişilik pilav için kullanacağımız malzemeler ve ölçüleri

  • 1,5 su bardağı pirinç
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 3 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
  • Tuz

4 kişilik pilav nasıl yapılır?

  1. Pilav yapımına başlamadan önce, pirinçleri bol su ile yıkayarak nişastasından arındırmamız gerekiyor. Bunun için bir süzgece pirinçleri koyalım ve çeşmenin altında yıkayalım.
  2. Yıkadığımız pirinçleri uygun bir kabın içine koyalım. Biraz tuz ve üzerini geçecek kadar ılık su koyup, yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekletelim. Sonrasında suyunu süzelim ve yıkayalım.
  3. 4 kişilik pilav pişireceğimiz tencerenin içine, 1 yemek kaşığı sıvıyağ koyalım ve ısındıktan sonra içine 3 yemek kaşığı tereyağı ekleyelim. Tenceredeki yağlar iyice ısındıktan sonra, süzdüğümüz pirinçleri içine atalım ve kavuralım.
  4. Kavrulan pirinçlerin üzerine 2 su bardağı sıcak suyu ve tuzunu ilave edelim. Kapağı kapalı şekilde kaynayana kadar orta ateşte, göz göz kaynadıktan sonra da kısık ateşte, suyunu tamamen çekene kadar pişirelim.
  5. Pilavımız suyunu çektiğinde ocağın altını kapatalım. Tencere ile kapak arasına kağıt havlu koyalım ve bu şekilde 15-20 dk demlenmeye bırakalım.

Demlenme sonrası, 4 kişi için hazırlanan pilavı servis edebilirsiniz. Hepinize afiyet olsun.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler