Pratik BilgilerPatates Kaç Dakikada Haşlanır? Düdüklüde, Tencerede Patates Haşlama Süresi

Patates Kaç Dakikada Haşlanır? Düdüklüde, Tencerede Patates Haşlama Süresi

Bir çok yemekte kullandığımız, kızartmasını, püresini yaptığımız patates nasıl haşlanır? biliyor musunuz? Bilmiyorsanız; en kolay patates nasıl haşlanır? kaç dakikada haşlanır? patatesin haşlandığını nasıl anlarız? gibi soruların cevaplarını vereceğimiz yazımıza hoşgeldiniz.

Patates nasıl haşlanır?

Mutfaktaki işlerle yeni yeni ilgilenmeye başlayanlar için patates nasıl haşlanır, hemen anlatımına başlayalım.

  • Öncelikle patatesleri yıkamakla işe başlayalım.
  • Yıkadığımız patatesleri bir tencereye yerleştirelim ve tencereyi, patateslerin üzerlerini 2 – 3 parmak geçecek miktarda suyla dolduralım.
  • Haşlama suyunun içerisine bir tutam tuz ilave edelim.
  • Orta ateşe ayarladığımız ocağımıza patatesleri alalım.
  • Bu şekilde patates haşlama işleminde, orta boy patateslerin yaklaşık haşlanma süresi 30 – 35 dakika olacaktır. Şimdi gelin patateslerin haşlanma süresini daha da kısaltalım.

Patatesleri hızlı haşlama

Eğer daha kısa sürede patates haşlamak istiyorsak, haşlayacağımız patatesleri küçük parçalara bölmemiz gerekmektedir. Ya da hızlı bir şekilde patates haşlamak için düdüklü tencere kullanmamız gerekir. Bu şekilde, normal haşlama süresinden çok daha kısa sürede patates haşlayabiliriz.

Patateslerin haşlama suyuna bir tatlı kaşığı sirke koymanız, patateslerin pişme süresini daha da kısaltacaktır.

Patatesleri düdüklü tencerede haşlayacak olursak; suyun kaynamasından sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatırsak sadece 4 dakikada patatesleri haşlayabiliriz.

Haşlanmış patates nasıl anlaşılır?

Yukarıdaki yöntemlerle pişirilen patateslerin tam olarak haşlandığını nasıl anlarız? Haşlanan patateslerden birisine bir bıçağı batıralım ve yukarı doğru çekelim. Eğer patates bıçakla birlikte geliyorsa, patates henüz haşlanmamış demektir. Bıçağı çektiğimizde kolayca geri geliyorsa, patatesler pişmiş demektir.

Patates ne kadar sürede pişer? Patates haşlama süreleri.

Patates kaç dakikada haşlanır? Pişme süresi nedir?

  • Patates tencerede bütün olarak haşlanırsa, 30 – 35 dk da pişer.
  • Patatesleri soyup, küçük parçalara dilimleyerek haşlarsak, 15 – 20 dk da pişer.
  • Düdüklü tencerede patates haşlayacak olursak, 4 – 5 dk da pişer.

Haşlanmış patates kaç kaloridir?

100 gr ağırlığında haşlanmış patates 93 kaloridir. Buradan hesaplarsak; 200 gr haşlama patates 186 kalori, 300 gr haşlanmış patates 279 kaloridir. Şimdi diğer besin değerlerine bakalım.

100 gr haşlanmış patateste; 21.55 gr karbonhidrat, 1.96 gr protein, 1.5 gr lif, 5 mg sodyum, 391 mg potasyum, 5 mg kalsiyum, 12.8 mg C vitamini, 0.35 oranında demir bulunmaktadır.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler