Pratik BilgilerMuz Nasıl Saklanır?

Muz Nasıl Saklanır?

Muz nasıl saklanır? sorusuna geçmeden önce asıl bilmemiz gereken şey olan; muz neden kararır? sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Böylece muzun neden karardığını öğrendiğimizde zaten muzların nasıl saklanması gerektiğini hakkında kafamızda pek çok şey netleşecektir. Sonrasında yine muz saklama yöntemleri hakkında bilgilendirmemiz bulunuyor.

Muz neden kararır?

muz neden kararı?, nasıl saklanır?

Yukarıda resimde de gördüğünüz gibi muzun serüveni yeşil olarak başlıyor ve ilerleyen süreçte rengi sarıya, daha sonrasında ise kahverengi benekli bir hal alıyor. Bu benekler arttıkça da muz artık kahverengi renge dönüşüyor.

Burada aslında muzun olgunlaşma sürecini görüyoruz. Muzu bu şekilde renkten renge sokan ve en sonunda tamamen kahverengiye dönüştüren şey etilen gazıdır. Diğer meyvelerde etilen gazı meyve olgunlaştıkça azalırken, muzda açığa çıkan etilen gazının miktarı artar. Etilen gazı sayesinde muzda bulunan sarı pigmentler kahverengiye dönüşür. Bu reaksiyonun adına enzimatik esmerleşme deniliyor. Etilen gazına maruz kalmaya devam eden muzlar da son aşamada çürümeye başlar. Şimdi muz nasıl saklanır? konusuna geçebiliriz.

Muz nasıl saklanır?

Muzun neden karardığını öğrendik. Öyleyse muzu korumak için; saklarken etilen gazından uzaklaştırmamız, yada bu gazın salınımını hapsetmemiz gerekiyor. Muzda oluşan etilen gazı sap kısmından açığa çıkar. Aldığımız muzların saplarını streç filmle sıkı sıkı saracak olursak; muzun olgunlaşma sürecini uzatmış oluruz.

muz nasıl saklanır?
Muzların uzun süre dayanması için sap kısımlarının streç filmle sarılması.

Muzları yukarıdaki görselde soldaki gibi ayırarak streçlemek daha faydalı oluyor. Bu sayede muzlar daha iyi sarıldığı için etilen gazına daha az maruz kalıyor.

Muz saklama koşulları. Muz nasıl saklanır?

  • Muzların ideal saklama ısısı 10-14 derece arasıdır. Bu ısıda saklanan muzlar daha uzun süre dayanacaktır.
  • Eğer muzları bir arada saklıyorsanız, kararmaya başlayan muzu diğerlerinden ayırmanız gerekir.
  • Muzları naylon poşetlerde muhafaza etmek yerine kağıda sarılı şekilde saklayın.
  • Muzları diğer sebze ve meyvelerin yanında saklamayın.

Buzlukta muz nasıl saklanır?

Buzlukta, derin dondurucuda muz saklamak mümkün. Bunu yapmak için öncelikle muzların kabuğunu soymamız gerekiyor. Kabuğunu soyduğunuz muzları küçük dilimler halinde yada püre olarak hava almayan derin dondurucuya uygun kaplarda saklayabilirsiniz. Fakat saklama öncesi bir kaç damla limon suyu kullanmanız gerekiyor. Bu yöntem buzlukta kararmadan muzlarınızı saklamanızı sağlayacaktır.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler