Pratik BilgilerMaydanoz Buzdolabında Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Maydanoz Buzdolabında Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Bugün maydanoz nasıl saklanır?, maydanoz sararmadan buzdolabında nasıl saklanır? konusunda konuşuyoruz. Pazardan, marketten maydanoz alıyoruz ve bir kaç gün içinde sararıyor hatta çürüyor. Eğer aldığımız maydanozu doğru koşullarda saklarsak daha uzun süre dayanmasını ve yeşilliğini korumasını sağlayabiliriz.

Maydanoz buzdolabında nasıl saklanır?

Maydanoz buzdolabında nasıl saklanır?
maydanoz buzdolabında nasıl saklanır?

Satın aldığımız maydanozları öncelikle saplarından biraz kısaltalım. Şimdi maydanozun bağını çözelim ve bol suyla temiz bir şekilde yıkayalım. Bazı yerlerde maydanoz saklanırken yıkanmaması gerektiği yazıyor fakat; maydanozları saklamadan önce üzerindeki zararlı atıklardan temizlememiz gerekiyor. Şimdi konumuza dönelim.

Saplarını kestiğimiz ve yıkadığımız maydanozları; yeşillik kurutma aletiyle veya kağıt havlu yardımıyla hiç ıslak kalmayacak şekilde kurutalım. Cam bir kavanozun içine maydanozların sapları aşağıda kalacak şekilde yerleştirelim ve kapağını kapatalım. Bu şekilde buzdolabında yaklaşık 15 gün maydanozların ilk gün aldığınız gibi tazeliğini ve yeşilliğini koruduğunu göreceksiniz.

Maydanoz buzlukta, derin dondurucuda nasıl saklanır?

maydanoz buzlukta, derin dondurucuda nasıl saklanır?
maydanoz buzlukta, derin dondurucuda nasıl saklanır?

Maydanozları daha uzun süre saklamamız geriyorsa; derin dondurucu ve buzlukta saklamak daha iyi bir sonuç almamızı sağlayacaktır. Yukarıda anlattığımız gibi saplarını kestiğimiz ve yıkayıp tamamen kuruttuğumuz maydanozları derin dondurucuya uygun kaplarda (hava almaması lazım) yada buzluk poşetlerinde saklayabiliriz. Bu sayede derin dondurucuda, buzlukta daha uzun süre maydanozlarınızı saklayabilirsiniz.

İsterseniz maydanozlarınızı kullanacağınız şekilde doğrayıp buzlukta da saklayabilirsiniz. Bu kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır fakat maydanozlarımızın saklama süresi azalacaktır.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler