BaşlangıçlarTereyağ ile Yoğurt Mayalama: Bu Yoğurdun Lezzetine İnanamazsınız

Tereyağ ile Yoğurt Mayalama: Bu Yoğurdun Lezzetine İnanamazsınız

Bugün tereyağ ile yoğurt mayalama işleminin nasıl yapılacağını öğreniyoruz. Tereyağı ile yoğurt mayalama işlemi, geleneksel bir yöntemdir ve bazı yörelerde hala kullanılmaktadır. Ancak, bu yöntem günümüzde daha az tercih edilmektedir. Çünkü; endüstriyel olarak üretilen yoğurtlar daha yaygın ve kolay erişilebilir hale gelmiştir.

Tavsiye Tarif: Sirkeyle peynir yapımı

Tereyağ ile yoğurt mayalamak için gereken malzemeler

  • 5 litre çiğ süt
  • 1 yemek kaşığı kadar tereyağ

Tereyağ ile yoğurt mayalama işlemi nasıl yapılır?

  1. Sütümüzü tencereye alalım ve kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladığında kısık ateşe alalım. Kısık ateşte 30 – 35 dk kadar daha kaynatmaya devam edelim. Ardından ocağın altını kapatalım.
  2. Ilık ve sıcak arası bir ısı değerine gelene kadar soğumasını bekleyelim. Sütümüz ne kaynar, ne de soğuk olacak. Ilıktan biraz daha sıcağa yakın olmalı.
  3. Tereyağını yoğurt mayalayacağımız kabın içine alalım. Kullanacağınız süt miktarı bizimki kadar fazlaysa bir kaç tencereye tereyağını bölelim ve sütümüzü içine aktaralım. Güzelce karıştıralım ve kapaklarını kapatalım. Bir örtü veya havlu ile sararak sıcak bir yerde bekletin.
  4. Kabımızın içindeki karışımın mayalanması yaklaşık 6-8 saat sürer. Mayalama işlemi tamamlandığında sütümüz yoğurt kıvamına gelir. Bu yöntemle hazırlanan yoğurt, daha yoğun ve kremamsı bir tat ve dokuya sahip olacaktır.

Tereyağı ile yoğurt nasıl mayalanır? Videolu tarifi

Hobbyolog
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler