Pratik BilgilerKek Unu Tarifi - Evde Kek Unu Nasıl Hazırlanır?

Kek Unu Tarifi – Evde Kek Unu Nasıl Hazırlanır?

Bugün evde kek unu tarifi ile kek unu nasıl hazırlanır? Kek unu içeriği nedir? öğreniyoruz ve en iyi kek ununu kendi evimizde hazırlıyoruz. Özellikle yabancı tariflerde kabartma tozu kullanılmadığı halde çok güzel kabaran kekler görmüş olmalısınız. Çünkü yurt dışında bu tarz tarifler için hazır kek unu kullanılıyor.

Ülkemizde de hazır kek unları marketlerde satılıyor ama fiyatları normal unlara göre daha pahalı ve içeriğinde kabartma tozu da var. Bu yüzden çok basit bir şekilde kabartma tozu kullanmadan, unumuzu sadece bir ilave malzeme katarak kek ununa kendimiz çevirelim istedim. Castella kek tarifimde de kek unu kullanılıyordu ve nasıl hazırlandığı bana çok soruldu. Böylece onlara da bir cevap vermiş olalım.

Kek unu tarifi içeriği, kek unu hangi malzemelerle hazırlanır?

Arkadaşlar evde kek unu hazırlamak için bize yalnızca; un ve mısır nişastası gerekiyor. Kek unu malzemelerimizi ölçmek için de, 1 adet su bardağı (200ml) ve 1 adet yemek kaşığı bize yardımcı olacak.

  • Un
  • Mısır nişastası

Kek unu tarifi, evde kek unu nasıl yapılır?

  1. 1 su bardağının içerisine 2 silme yemek kaşığı mısır nişastası koyuyoruz.
  2. Bardağımızın geri kalanını un ile dolduruyoruz.
  3. Bu iki malzemenin birbiriyle homojen bir şekilde karışmasını sağlamak için 4-5 defa elekten geçiriyoruz.

Hepsi bu kadar 1 su bardağı kek unumuz hazır. Tarifte kaç bardak un yazıyorsa, bu şekilde kek unu hazırlayarak kullanıyoruz hanımlar. Bir küçük not daha; eğer kabarması gereken bir tarifte kabartma tozu yazmıyorsa, büyük ihtimalle kek unu kullanmamız gerekiyor demektir. Bu tarz tarifler için, kek unu tarifi ile hazırladığınız unları kullanabilirsiniz. Evde hazırladığınız kek ununu isterseniz büyükçe bir kavanoza doldurabilir ve lazım oldukça kullanabilirsiniz.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler