Hamur İşleriÇıtır çıtır simit tarifi, Gerçek simit nasıl yapılır?

Çıtır çıtır simit tarifi, Gerçek simit nasıl yapılır?

Şöyle çıtır çıtır bir simit tarifi desem ne dersiniz? Yanında da beyaz peynir ve çay varsa ben başka bir şey aramam. Bugün sizlere; evde kolayca yapabileceğiniz ve hani sokaklarda satılan gerçek simitler var ya, aynı onlar gibi olan bir simit tarifi ile geldik.

Ben o büyük simit zincirlerinin simitlerini sevmiyorum. Onlar gerçek simit değiller. Gerçek simit farklı olur sizde bilirsiniz. Hah işte o buram buram kokan simit nasıl yapılır? tüm püf noktalarıyla bu yazıda sizinle.

Simit tarifi için malzeme listesi

Kullanılan su bardağı; 200 ml’lik klasik su bardağıdır.

  • 1 bardak şeker
  • 1,5 bardak su

Hamuru için:

Simit nasıl yapılır?

Yazının devamında simit tarifinin videolu anlatımı da var. İsterseniz oradan da tarife bakabilirsiniz.

simit tarifi. simit nasıl yapılır?
Evde sokak simidi tarifi
  1. Şekeri derin bir tencerenin içerisine alıp, koyu bir karamel rengi alıncaya kadar yakalım. Suyunu ilave edip kapağını örtelim. Sertleşen şeker tamamen eriyip sıvı hale gelene kadar orta ateşte kaynatalım. Sıvı hale gelen karamel kıvamlı şerbeti soğumaya bırakalım.
  2. Hamuru için tuz ve un hariç tüm malzemeyi yoğurma kabına alıp karıştıralım. Un ve tuz ilavesiyle oldukça sert bir hamur elde edelim. Hamuru avuç içinden az daha büyük olacak şekilde bezelere ayıralım. Bezelerin üzerini örtüp 15 dakika dinlendirelim.
  3. Süre sonunda ilk bezeden başlamak üzere yuvarlayarak uzatabildiğimiz kadar uzatalım. Eğer zorlanırsanız, hafif ellerinizi ıslatmanız yardımcı olacaktır. Yeterli uzunluğa gelen hamuru ikiye katlayıp buralım. Uçlarını sıkıca birleştirelim.
  4. Önce soğumuş şerbete daha sonra kavrulmuş susama bulayıp tepsiye sırasıyla dizelim. Simitleri 15 dakika dinlendirelim ve hepsini tek tek el ile hafif döndürerek (yani biraz daha büyüterek) ve fazla susamını sirkeleyerek pişireceğimiz tepsinin içerisine alalım.
  5. Isıtılmış 100 dereceli alt/üst ayar fansız fırında 10 dakika, ardından dereceyi 200’ e çıkarıp iyice kızarana kadar pişirelim.

Videolu simit tarifi

Simit tarifi: Semirayın Lezzet Gemisi Ergün
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler