Tatlı TarifleriVanilyalı Makaron: Makaron Yapmak İşte Bu Kadar Kolay

Vanilyalı Makaron: Makaron Yapmak İşte Bu Kadar Kolay

Bugün satın aldığınız makaronlardan bile daha leziz makaronlar yapıyoruz. Yapacağımız makaronlar vanilyalı, fakat farklı aromalı makaronlar yapmak da sizin elinizde. Bu tarifle aslında gözümüzde çok büyüttüğümüz ve bir dünya para vererek satın aldığımız makaronları kendimizin de kolayca yapabileceğini öğreniyoruz. İlk başta size biraz karışık gelebilir fakat emin olun bir kez yaptıktan sonra aklınıza yer edecek ve hiç zorlanmayacaksınız.

Gelin önce malzeme listesine bakalım. Sonrasında tarifimiz gelsin ve en son olarak da yazının sonunda makaron tarifinin videolu anlatımı var. Mutlaka videoyu da izlemenizi öneririm.

Vanilyalı makaron tarifi malzemeleri

 • 110 gr yumurta akı
 • 150 gr badem tozu
 • 150 pudra şekeri
 • 40 gr su
 • 150 gr seker

Makaron tarifi

 1. 4 adet yumurtanın aklarını ayırıp, vaktiniz varsa 2 yoksa 1 gün bekletin. Bu miktar yaklaşık 150 gr yapıyor. Fakat 2 gün bekleyeceği için fazla suyu uçaçaktır ve gramı azalacaktır (bize 110 gr lazım olacak) Amaç fazla neminden kurtulmak.
 2. Bir kaba yumurta aklarını sarılarından ayırıyoruz (kesinlikle sarısı bir damla bile kaçmayacak). Üzerine streç ile sıkıca kaplayın ve 8-10 delik açın ki nem uçuşabilsin. Serin bir yerde, serin yeriniz yoksa buzdolabında bekletin.
 3. Badem tozunu 2 sefer eleyın. Pudra şekerini de üzerine 1 sefer eleyin.
 4. Bekletilmiş yumurta aklarını 2 kaba 55’er gr olacak şekilde bölün. (2 kap, her birinde 55 gr yumurta akı)
 5. Mikserde birinci 55 gr yumurta akını kar beyazı olana kadar çırpın. Ayni zamanda 40 gr su ve 150 gr şekeri şeker eriyene kadar karıştırın ve dokunmadan 118 derece olana kadar kaynatın (süre olarak kaynadıktan sonra yaklaşık 2-3 dk sonra)
 6. Çırptıgınız yumurta aklarına (mixer çırpmaya devam etsin) şerbeti çok ince ip gibi yavaşça ilave etmeye başlayın. Çırpma işlemi devam etmeli. Gıda boyası ilave edicekseniz şerbet ilavesi sonrasında ilave edin.
 7. 55 gr yumurta akını (diğer yarısını) çırpmadan! elenmiş badem ve pudra şekeri karışımına ilave edin.
 8. Çırpılmış yumurta aklarını bademli karışımına 3 seferde spatula ile ilave edin ve dairesel hareketler ile (havayı hep bir girdap içinde korur gibi) spatula ile karıştırmaya başlayın. Kıvamı ne su gibi ne spatuladan dusmeyecek kadar katı olmalı (Spatuladan çok yavaş bant şeklinde akmalı. Kopmadan 8 çiziyorsanız olmuştur.
 9. Sıkma torbası ile yağlı pişirme kağıdı serili tepsiye 2 parmak aralıklarla 1 tl büyüklüğünde sıkın. Tepsiyi bir kaç kez tezgaha vurun veya avucunuzla tepsiye alttan vurun ki hava kabarciklari çıksın.
 10. 20-30 dk kadar üstleri hafif kabuk bağlayana kadar tepsileri bekletin. Parmak ile dokunun, yapışmamalı. Bu çatlamaları önler.
 11. 150 derece önceden ısıtılmış fırında fansız 16 dk pişirin. (Bu en zor nokta cünkü herkesin fırını farklı. Tavsiyem 14. Dk da fırını açın ve bir tanesine bakın çiğ değil ise alın çiğ ise her 2 dk da bir kontrol ederek sizin için ideal süreyi bulun)
 12. Fırından çıkarın ve 15 dk kadar kağıdın üzerinde soğutun.

Vanilyalı makaron (videolu tarif)

Derya Jerdev
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler