Tatlı TarifleriSütlü TatlılarSütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Sütlü tatlılar denildiğinde genelde hafif ve lezzetli tatlılar gelir aklımıza. Gerçekten de sütlü tatlılar hem daha sağlıklı hemde diğer tatlılara göre çok daha hafifler. Bugün sizlerle bu hafif tatlılar gurubundan sütlü irmik tatlısı yapacağız. İrmiğin sütle buluşması gerçekten damaklara bayram havası yaşatan bir tatla sonuçlanıyor.

Sütlü irmik tatlısı tarifinde dikkat etmemiz gereken noktalar; irmikli tatlımızı yaparken sürekli karıştırmamız gerekiyor ve pişen tatlıyı kalıplara almadan önce tatlının kalıptan rahat bir şekilde çıkmasını sağlamak için mutlaka kalıplarımızın içini soğuk suyla ıslatmamız gerekiyor. Lafı çokta fazla uzatmadan gelin hep birlikte tarifimize geçelim.

Sütlü İrmik Tatlısı Malzemeleri

  • 1 litre süt
  • 7 yemek kaşığı irmik
  • 7 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı margarin (tereyağ da olabilir)

Sütlü İrmik Tatlısı Yapılışı

1Sütün içine irmik ve şekeri koyalım ve ocağın altını açıp kaynamaya bırakalım. Sürekli olarak karıştırıyoruz bunu unutmayalım.

2Süt, irmik ve şeker karışımı pistiği zaman; margarin ve vanilyayı ekleyip biraz daha karıştırıp ocağın altını kapatalım.

3Kullanacağımız kalıpları soğuk su ile ıslatalım ve ardından irmik tatlımızı içlerine paylaştıralım. Kalıplara aldığımız irmik tatlısını buzdolabına koyup en az 1 – 2 saat dinlendirelim ki; irmik tatlımız tam kıvamını alsın. Sonrasında kalıplardan çıkardığımız irmik tatlılarını evde bulunan malzemelerle dilediğimiz şekilde servis edelim.

Sütlü irmik tatlısı hazır, Afiyet olsun.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler