Hamur İşleriPoğaça TarifleriMis Gibi Kolay Kruvasan Poğaça Tarifi – (Katmer Poğaça)

Mis Gibi Kolay Kruvasan Poğaça Tarifi – (Katmer Poğaça)

Kruvasan her ne kadar Fransızlara ait bir hamur işi tarifi gibi bilinse de, aslında kruvasan Avusturya kökenli bir çeşit çörektir. Türkçe’de ay çöreği, hilal çöreği gibi anlamlara gelen kruvasan genellikle kat kat tereyağlı hamurlardan elde edilen, dışı çıtır ve içi yumuşak bir çörek türüdür.

Bugün karşıma çıkan bir kruvasan poğaça tarifini deneme şansım oldu. Çok başarılı buldum, yiyenler de çok beğendiler. Bu sebeple sizlere bu tarifi tanıtmak istedim. Şimdi gelin kruvasan yapımı için hangi malzemeleri kullanacağımıza bir bakalım. Sonra hep beraber kruvasan yapalım.

Kruvasan poğaça tarifi için malzemeler

Kruvasan poğaça nasıl yapılır?

  1. Derin bir kaba; 1 su bardağı sıcak su (el yakmayacak), 4 yemek kaşığı şeker ve 1 dolu yemek kaşığı maya ilave edelim karıştıralım. 10 dakika kadar mayanın kabarmasını bekleyelim.
  2. Maya kabarınca, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım su bardağı sıvı yağ, 2 yumurta beyazı, 1 su bardağı yoğurt ekleyelim ve karıştıralım.
  3. Üzerine 4,5 su bardağı un ilave edip karıştıralım. Sonrasında 1 su bardağı unu yavaş yavaş ilave edelim ve poğaça hamurumuzu yoğuralım.
  4. Hamuru 10 eşit parçaya bölelim ve beze yapalım. Bu aşamadan sonrasını videodan seyredelim. Çünkü şekil verme aşamasına geldik. Videoda daha iyi anlaşılacaktır.

Kruvasan poğaça videolu tarif

Myfoodchannel TR
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler