Pratik BilgilerKarnabahar kaç dakikada haşlanır?

Karnabahar kaç dakikada haşlanır?

Her ne kadar sevmeyeni olsa da, karnabahar sevenler de oldukça fazla. Bugün özellikle diyet yapanların en sık kullandığı sebzelerden biri olan, karnabahar kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını veriyoruz.

Karnabahar pişme süresi tencerede mi yoksa düdüklüde mi pişireceğimize göre değişiklik gösterecektir. Düdüklü tencere de karnabahar pişme süresi normal tencereye yada buharda pişirmeye göre daha kısa oluyor. Gelin şimdi karnabahar pişirme aletlerine göre kaç dakikada haşlanır öğrenelim.

Tavsiye Yazı: Fırında portakallı karnabahar tarifi

Tencerede karnabahar kaç dakikada haşlanır?

Karnabaharı tertemiz yıkadıktan sonra küçük parçalara ayıralım. Tenceremize koyalım ve hemen üzerine gelecek miktarda su koyalım. Karnabaharlar tencere de su kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 10 dakikada pişecektir.

Tencerede karnabahar kaç dakikada haşlanır?

Tencerede karnabahar yaklaşık 10 dk da haşlanır yani pişer.

Düdüklüde karnabahar kaç dakikada haşlanır?

Zaten tencerede 10 dakikada haşlanan bir sebzeyi düdüklüde pişirmek pek mantıklı olmasa da gelin size haşlanma süresini verelim.

Düdüklü tencereye kaynar su koyup karnabahar haşlayacak olursak; yaklaşık 5 dakikada karnabaharlar pişecektir. Bu süreyi geçirmemenizi öneriyoruz.

Düdüklüde karnabahar kaç dakikada haşlanır?

Düdüklüye kaynar suya koyulan karnabaharlar yaklaşık 5 dakikada pişecektir.

Yukarıda verdiğimiz karnabahar pişme süreleri; sebzenin besin oranlarını düşürmeden pişireceğimiz değerlerdir. Bu süreler aşıldıkça karnabaharda bulunan besin oranları düşüyor. Eğer bu sürelerde pişirdiğiniz karnabahar size sert geldiyse 1-2 dakika daha pişme süresine ekleyebilirsiniz.

Karnabahar nasıl haşlanır?

Karnabahar eğer haşlanacaksa, genelde 2 metotla pişirilmektedir. Bunlar; tencerede (yada düdüklüde) kaynar suda pişirmek ve buharda pişirmek. En sağlıklısı ve karnabaharın besin oranına en yüksek şekilde ulaşabileceğimiz yöntem buharda pişirme yöntemidir. Fakat genelde ülkemizde bu yöntem çok tercih edilmiyor. Bunun yerine suda haşlama yöntemi daha çok kullanılıyor.

  1. Karnabaharlarımızı haşlamak için önce küçük parçalara ayıralım.
  2. Ayırdığımız parçaları güzelce suda yıkayalım.
  3. Tencereye alalım ve hemen üzerini geçecek miktada kaynar su ekleyelim.
  4. Bu şekilde orta ateşte yaklaşık 10 dakika karnabaharları haşlayalım.
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler