Tatlı TarifleriSütlü TatlılarGerçek Hamsiköy sütlacı tarifi

Gerçek Hamsiköy sütlacı tarifi

Trabzon Hamsiköy sütlacı deyince; şu tüm haber kanallarında çıkan sütlaç aklınıza gelmiş olmalı. Çok meşhur bir sütlaçtır kendileri. Hatta, Hamsiköy sütlacını yemeyen sütlaç yedim demesin derler. Bugün bizde Hamsiköy sütlacı yapmak isteyen ama gerçek tarifini bulamayanlar için bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Hemen söyleyelim Hamsiköy sütlacı tarifi gerçek ustasından alınmıştır. Ustamızın söylediğine göre; Gerçek Hamsiköy sütlacı un, yumurta ve nişasta içermezmiş.

Malzemeler

 • 2 Litre tam yağlı çiğ süt (1 litre süt kaç bardak)
 • 1 su bardağı pirinç
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 çimdik tuz
 • Fındık

Hamsiköy sütlacı tarifi nasıl yapılır?

 1. Sütümüzü ocağa alalım ve orta ateşte kaynamaya bırakalım.
 2. Sütümüz kaynaya dursun biz pirinçleri bir süzgece koyalım ve sudan geçirelim. Burada dikkat edin, pirinçler çok yıkanmayacak. Nişastasını kaybetmesini istemiyoruz.
 3. Süt kaynamaya başlayınca, yıkadığımız pirinçleri içerisine ekleyelim. Ara ara karıştırarak orta ateşte kaynayıncaya kadar bekleyelim. Kaynadıktan sonra ocağı en kısık ayara getirelim ve bu şekilde pişirmeye devam edelim.
 4. 30 dakikanın sonunda bir çimdik tuz ilave edelim. 35. dakikada şekeri ekleyelim ve 5 dakika daha kaynatalım. Yani Hamsiköy sütlacı toplamda 40 dakika pişmiş oluyor. NOT: Eğer daha sıvı kıvamda sütlaçtan hoşlanıyorsanız, sürelerin hepsinden 5 dakika çıkartabilirsiniz.
 5. Sütlacı şimdi fırın kaplarına alalım ve fırın tepsisine yerleştirelim. Fırın tepsisinin yarısına kadar soğuk su koyalım. 200 derecede üzerleri kızarıncaya kadar pişirelim.
 6. Fırından çıkan sütlaçlar soğuduktan sonra, üzerlerini kırılmış fındık ile süsleyelim ve bu şekilde servis edelim.

İşte gerçek Hamsiköy sütlacı tarifi bu şekilde hanımlar. Biraz uzun sürüyor ama lezzetine de değiyor.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler