Reçel TarifleriKolay Çekirdek Ayıklama Yöntemiyle: Kiraz Reçeli Tarifi

Kolay Çekirdek Ayıklama Yöntemiyle: Kiraz Reçeli Tarifi

Bugün hep birlikte kiraz reçeli yapıyoruz. Kiraz reçeli yada vişne reçeli yaparken çoğumuz çekirdeklerini ayıklamıyor. Aslında kiraz çekirdeği ayıklamanın çok kolay bir yöntemi var ve bu yöntemle hızlı şekilde çekirdeklerini ayırabilirsiniz. Kiraz reçelimiz çekirdeksiz olduğunda özellikle çocuklarımız kendi başlarına çekirdek yutma korkusu olmadan yiyebilirler.

Kiraz reçeli yaparken reçelin köpürmemesi için içine bir çay kaşığı tereyağ atmamız gerekiyor. Bunun dışında da reçelimizin ileride şekerlenmemesi için de içine bir miktar limon suyu ilave ediyoruz. Bunlar da reçelimizin püf noktaları. Hadi gelin reçelimizi yapmaya başlayalım.

Kiraz reçeli tarifi malzemeleri

 • 2 kg kiraz
 • 1 kg toz şeker
 • 1 su bardağı su (koyu kıvam sevenler katmayabilir)
 • 1 çay kaşığı tereyağ
 • Çeyrek limon suyu

Kiraz reçeli nasıl yapılır?

 1. 2 kg kirazı güzelce yıkıyoruz ve bir çatal iğne yardımıyla çekirdeklerini ayırıyoruz. Çatal iğneyle nasıl ayıracağınızı videolu tarifte görebilirsiniz.
 2. Ayıkladığımız kirazların üzerine 1 kg toz şeker ilave ediyoruz ve bir gece dolapta sulanması için bekletiyoruz.
 3. Ertesi gün sulanan kirazların içine 1 su bardağı su ilave ediyoruz. Eğer kiraz reçelini koyu kıvamlı seviyorsanız su eklemeyip kendi suyuyla da hazırlayabilirsiniz.
 4. Ocağımıza tenceremizi alalım ve hafif karıştırarak orta ateşte pişirmeye başlayalım. Henüz kaynamaya başlamadan önce, tereyağını ilave edilim. Tereyağı sayesinde reçelimiz kaynarken köpürmeyecektir.
 5. Orta ateşte kaynamaya başlayınca, kısık ateşte pişirmeye devam edeceğiz.
 6. 20 dk reçelimiz kaynayınca içine limon suyunu katalım ve yarım saat daha kaynatalım. Limon suyu kullanmamız reçelin şekerlenme yapmasını önleyecektir.
 7. Sonrasında reçelimizi kavanozlarımıza doldurabiliriz. Hadi gelin bu yapılanları videolu olarak izleyelim.

Kiraz reçeli videolu tarifi

Sümeyye Mutfakta
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler