Kahvaltılık TariflerHerkes Evinde Kolayca Peynir Yapabilir: Evde Peynir Nasıl Yapılır?, Tarifi

Herkes Evinde Kolayca Peynir Yapabilir: Evde Peynir Nasıl Yapılır?, Tarifi

Bugün evde gerçek peynir yapıyoruz. Neden gerçek dedim hemen söyliyeyim; çünkü bu peyniri yapmak için peynir mayası kullanıyoruz. Peynir mayam yok diye dert etmeyin, aktarların çoğunda peynir mayası satılıyor. Kolayca temin edebileceğiniz bir ürün.

Peynir nasıl yapılır? hem yazılı hem de videolu olarak sizlere yazımızda anlatılıyor. İsterseniz videoyu izleyerek kolayca peynirinizi yapabilirsiniz.

Peynir yapımı için kullanacağımız malzemeler

  • 5 kilogram süt
  • 1 yemek kaşığı silme peynir mayası

Evde peynir nasıl yapılır?

  1. 5 kilogram sütü tencerenin içerisine süzelim. Ardından ocağa alıp anlayıncaya kadar ısıtalım. Sıcaklığı serçe parmağınızı hafif yakması yeterli olacaktır. Sonrasında ocağı kapatalım.
  2. Süt ılıdıktan sonra üzerine bir silme yemek kaşığı mayayı ilave edelim. Birkaç saniye karıştırdıktan sonra üzerini kapak yardımı ve temiz bir bezle kapatıp 25 veya 30 dakika boyunca mayalanmaya bırakalım. Ilık ortamlarda 20 dakika boyunca da yeterli olacaktır.
  3. Kontrol ettikten sonra peyniri torbalama işlemine geçebilirsiniz. Peynir mayalandıktan sonra peynir torbasının içerisine süzelim. Ardından tekrar peynir torbasını tencerenin içerisine alıp tabanında kalan suyu üzerine ilave edelim. Ocağa alıp 10 dakika boyunca orta ateşte kaynatarak hafif aralıklarla çoğalan suyunu alalım. Bu işlem peynire fermantasyon uygulamak ve içerisindeki bakterilerin yok olmasını sağlamak için yapılıyor.
  4. Peyniri ocaktan aldıktan sonra, süzgecin içerisinde parmaklarınızla bastırarak tekrardan torban içerisindeki suyun süzülmesini sağlayalım. Yarım saat torbanın içerisinde süzgeçte bekletilen peyniri dilimler halinde servis yapabilirsiniz.

Peynir yapımı videolu tarifi

Nefis Tatlar Durağı
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler