Pratik BilgilerSararmış Brokoli Yenir mi? Brokoli Nasıl Saklanır?

Sararmış Brokoli Yenir mi? Brokoli Nasıl Saklanır?

Buzdolabınızda unuttuğunuz sararmış brokoli yenir mi? Sararan brokoliyi yemenin hala güvenli olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Bu yazımızda size bunun cevabını vereceğiz. Bunun yanında brokolinin daha uzun süre yeşilliğini ve tazeliğini koruması için nasıl saklamamız gerektiğini öğreneceğiz.

Sararmış brokoli yenir mi? yoksa zararlı mı?

Brokoli en güzel şekilde serin havada yetişiyor. Satın aldıktan sonra ise, her ne kadar güçlü bir sebze gibi görünsede kısa süre sonra sararmaya başlıyor. İşte burada kafalar karışmaya başlıyor. Çok kısa sürede yeşil rengini kaybeden ve sararan brokoliyi yemeli miyim?, yersem zararı olur mu?, vitamin değerlerini kaybeder mi? gibi bir çok soru işareti kafamızda dolanmaya başlıyor.

Brokoli sararınca yenir mi? hemen cevap verelim; sararmış brokoliyi yiyebiliriz. Fakat; sararan brokolinin tadı yeşil renkte daha taze olan brokoliye göre biraz değişecektir. En önemlisi de brokoli sarardıkça besin değerlerini de kaybetmektedir. Bu nedenle brokoli taze taze ve koyu yeşil renkteyken tüketilmelidir.

Brokoli nasıl saklanır? Buzlukta, derin dondurucuda saklama yöntemleri

Brokoli nasıl saklanır? Brokoli derin dondurucuda, buzlukta nasıl saklanır?

Şimdi, brokolinin daha geç sararması ve tazeliğini daha uzun süre koruması için neler yapabileceğimize bakalım.

Brokoli kısa süreli depolamada nasıl saklanır?

Yeşil renkli taze brokolinizi su dolu bir kaseye veya geniş bir bardağa, çiçek sakladığınız gibi yerleştirin. Mümkün olduğunca serin kalması için buzdolabının en arkasında saklayın. Buzdolabının üst kısmında brokoliyi bu şekilde saklamak tazeliğini daha uzun süre korumasını sağlayacaktır.

Tavsiye Yazı: Brokoli kaç dakikada haşlanır?

Brokoliyi derin dondurucuda saklama

Brokoliyi sararmadan yeşil şekilde saklamak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu derin dondurucuda saklamaktır. Bunu brokoliyi bazı aşamalardan geçirip yapabiliriz. Gelin şimdi derin dondurucuda brokoli nasıl saklanır öğrenelim.

  1. Brokoli çiçeklerini küçük parçalara ayırın.
  2. Brokoliyi yaklaşık beş dakika kaynar suya koyun ve ardından buz gibi soğuk suyla şoklayın.
  3. Brokoli çiçeklerini bir tepsiye yayın ve kağıt havlu ile kurulayın.
  4. Tepsideki brokolileri dondurucuya yerleştirin.
  5. Brokoli donduğunda, tepsiden alın ve derin dondurucuya uygun hava almayan bir kaba koyarak tekrar derin dondurucuya kaldırın.

Umarım sararmış brokoli yenir mi? ve brokoli buzlukta nasıl saklanır? gibi kafalarınızda oluşan soru işaretlerini giderebilmişizdir.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler