Tatlı TarifleriSütlü TatlılarRamazan Ayının Olmazsa Olmazı: Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır? Tarifi

Ramazan Ayının Olmazsa Olmazı: Güllaç Tatlısı Nasıl Yapılır? Tarifi

Ramazan ayında ilk akla gelen tatlı güllaç tatlısı oluyor. Güllaç tatlısı sizinde bildiğiniz gibi hafif bir sütlü tatlı. Ramazan ayında bütün gün midemize birşey girmediği için, iftar sofralarınızda bu tarz hafif tatlılar yemenizi öneriyoruz.

Yapımı da oldukça kolay bir tatlı. Marketlerde hazır satılan güllaç tatlısı yapraklarıyla çok kısa bir sürede bu tat tatlıyı hazırlayabilirsiniz. Hadi gelin önce güllaç yaparken kullanacağımız malzemelere bir göz atalım. Sonra da hemen güllaç tatlısı nasıl yapılır öğrenelim.

Güllaç tarifi malzemeleri

  • 8 adet güllaç yaprağı
  • 6 su bardağı süt
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya

Güllaç yapımı

Güllaç yapraklarının 4 adetini alt kat, 4 adetini üst kat olarak kullanıyoruz. Arasına da arzuya göre; ceviz, fındık gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

  1. Sütü bir tencereye alalım içine şekeri ilave edelim ve şeker eriyene kadar karıştıralım. Sütümüzü çok sıcak yapmıyoruz. Ilık bir süt olacak. Sütü ocaktan indirdikten sonra içerisine 1 paket vanilyayı ekleyelim ve karıştıralım.
  2. 1 adet güllaç yaprağını tepsiye dizelim. tepsinize göre keserek yada elinizle kırarak ayarlayabilirsiniz. Sonrasında hazırladığımız sütten 1 kepçe üzerine ilave edelim.
  3. Bu şekilde 1 yaprak ardından 1 kepçe sütle 4 kata kadar devam edelim.
  1. 4. kattan sonra arasına kullanacağınız malzemeleri ekleyin ve ardından yine yukarıda anlattığımız şekilde 1 kat güllaç yaprağı 1 kepçe süt şeklinde 4 katı tamamlayın.

Kalan süt olursa üzerine ekleyebilirsiniz. Merak etmeyin güllaç yaprakları sütü emecektir. Güllaç yapımı bu kadar basit. Arzuya göre üzerini de süsleyebilirsiniz.

Güllaç tarifi videolu

Happyfoodss
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler