Tatlı TarifleriŞerbetli TatlılarKolay Şerbetli Tatlı Tarifi Aramanıza Son Veriyoruz: Parmak Tatlısı Tarifi

Kolay Şerbetli Tatlı Tarifi Aramanıza Son Veriyoruz: Parmak Tatlısı Tarifi

Bugün sizlere çok kolay bir şerbetli tatlı tarifimiz var. Sizinde bildiğiniz gibi şerbetli tatlılara irmik çok yakışıyor. İrmikle yapılan tatlılara daha önce pek çok kez sitemizde yer verdik. Bugünde irmikli bir tatlı olan parmak tatlısı yapıyoruz. Bu tatlının en büyük avantajı çok kolay yapılıyor olması. Lezzetini anlatmaya bile gerek yok efsane oluyor.

İrmikli şerbetli tatlı tarifi malzemeleri

Dışını Bulamak için;

 • İrmik

Şerbeti için;

 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su
 • Çeyrek limon suyu

Parmak tatlısı yapımı

 1. Öncelikle tatlımızın şerbeti için tencereye toz şekeri ve suyu alalım, şeker eriyinceye kadar karıştırarak şerbeti kaynamaya bırakalım. Kaynayan şerbete çeyrek limon suyunu ilave ederek 10 dakika daha kaynatalım.
 2. Daha sonra ocağı kapatalım, şerbeti soğumaya bırakalım.
 3. Tatlımızın hamuru için yoğurma kabına tereyağı, yumurta, sıvı yağ, irmik, toz şeker, vanilya ve kabartma tozunu alalım.
 4. Elimizle malzemeleri güzelce karıştıralım. Kullandığımız malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edelim. Böylelikle rahatlıkla karıştırabilirsiniz.
 5. Daha sonra unu yavaş yavaş ilave ederek hamurumuzu yoğuralım. Sizde benim gibi unu yavaş yavaş ilave ederseniz hamuru yoğurmanız çok daha kolay olacaktir.
 6. Hazır olan tatlımızın hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar alalım, avuç içerisinde yuvarlayarak parmak şeklini verelim. Tüm hamurumuz bitinceye kadar buşekilde yapalım.
 7. Hazırladığımız tatlımızın her tarafını güzelce irmiğe bulayalım. Tüm hamuru hazırladıktan sonra irmiğe bularsanız çok daha hızlı olacaktır.
 8. Her yerini irmiğe buladığımız tatlılarımızı pişirme kağıdı serdiğimiz fırın tepsisine yerleştirelim. Önceden ısıttığımız 180°C fırında kontrollü bir şekilde yaklaşık 20 dakika pişirelim.
 9. Tatlılarımızı fırından aldıktan 5 dakika sonra uygun bir kaba aktaralım, ardından soğuyan şerbetimizi üzerine gezdirelim.
 10. Tatlılarımızın şerbetini çekebilmeleri için 1-2 saat dinlendirelim. Şerbetini çeken tatlıları servis tabağına alarak servis edebiliriz

İrmikli parmak tatlısı videolu tarifi

Nefis Tatlar Durağı
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler