Tatlı TarifleriKabak Tatlısı Nasıl Yapılır? En Basit Tarif

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır? En Basit Tarif

Bugün çok sevdiğim bir tatlı olan kabak tatlısını en basit tarifiyle sizlere anlatıyorum. Gerçekten bal kabağı tatlısı hemen hemen her yemek sonrasına yakışabilen, sevmeyeni neredeyse olmayan bir tatlı. Özellikle kabak tatlısı üzerine tahin ve kırılmış ceviz eşliğinde servis edildiğinde lezzeti çok daha yukarılara çıkıyor.

Bal kabağı sert yapıda bir gıda ve sertliğinin azalıp, suyunu bırakması ve yumuşaması için biraz zamana ihtiyacı oluyor. Şekerlenen bal kabağının bir müddet beklemesi gerekiyor. Bu yüzden aynı gün yapıp yiyemiyoruz. Hadi gelin önce kabak tatlısı tarifi için bize gereken malzemelere bakalım. Ardından da hem yazılı hem de videolu kabak tatlısı tarifi geliyor.

Kabak tatlısı tarifi malzemeleri

  • 1 kg bal kabağı
  • 1,5 su bardağı şeker

Gördüğünüz gibi 1 kg balkabağı için 1,5 su bardağı şeker eklememiz yeterli. Bal kabağı yapımında kullanacağınız kabak miktarına göre şeker oranını bu dengede ayarlayabilirsiniz.

Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  1. Bal kabağımızın dış kısmını güzelce yıkayalım ve aynı kavun dilimler gibi dilimlere ayıralım. İç çekirdeklerini ayıralım ve dış kabuklarını soyalım. Lütfen dikkat edin bal kabağı sert olduğu için elinize bıçağı kaydırmayın.
  2. Balkabağını eşit parçalar halinde dilimleyelim ve kabak tatlısı yapacağımız tencereye yerleştirelim.
  3. Kabakların üzerine şekeri dökelim. Bu şekilde şekerimiz eriyip, kabak suyunu salana kadar tenceremizin kapağı kapalı şekilde bekletiyoruz. Bu bekleme süresi yaklaşık 6-8 saat kadar sürüyor.
  4. Tenceremizi ocağa alalım. Önce yüksek ateş, kaynadıktan sonra orta ateşe alıyoruz. Bu şekilde kabak tatlısı yaklaşık 25-30 dakikada pişiyor. Lütfen kontrollü pişirelim.
  5. Pişen kabakları hemen servis etmeyin biraz demlenmesini bekleyin ve sonrasında üzerine tahin dökerek servis edelim. Kırılmış ceviziniz varsa onu da eklemeyi unutmayın.

Bal kabağı tatlısı (videolu tarif)

Kabak tatlısı tarifi: Filizin Mutfağı
Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler