Kaç KaloriBir Elma Kaç Kalori?

Bir Elma Kaç Kalori?

Bir elma kaç kalori? Elmada hangi vitaminler bulunur? Besin değerleri nedir? Elmanın sağlık açısından faydaları ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlığımız açısından her gün bir adet elma yememiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Elmada bulunan vitaminler ve mineraller, yüksek oranda lif miktarı bizim daha sağlıklı olmamıza yardımcı oluyor. Özellikle de tok tutma özelliği sayesinde elma; kilo kontrolünde bize en çok yardım eden meyvelerden birisi.

185 gram ağırlığında 1 adet orta boy elma 95 kaloridir. Ayrıca elmanın bizler açısından beslenmemizde pek çok başka özellikleri de bulunuyor. Gelin hemen elmanın besin değerlerine bakalım.

Elmanın besin değerleri

En çok satılan ve tüketilen elma boyutu orta boy elmalar oluyor. Orta boy bir elmanın besin değerleri ise şu şekilde;

  • Kalori: 95 (185 gram ağırlığında)
  • Yağ: 0 gram
  • Kolesterol: 0 miligram
  • Sodyum: 2 miligram
  • Karbonhidratlar: 25 gram
  • Diyet Lifi: 4 gram
  • Şeker: 19 gram
  • Protein: 1 gram

Gördüğünüz gibi elmada sodyum, protein, karbonhidrat, şeker ve lif bulunuyor. Bunun yanı sıra elmada hiç yağ bulunmamaktadır.

Elmada hangi vitaminler var?

Bir elmada 95 kalori olduğunu öğrendik. Peki elmada hangi vitaminler var biliyor musunuz? Sadece bir orta boy elma yemek size günlük ihtiyacınız olan A vitamini değerinin yüzde 14’ünü ve günlük C vitamini değerinin yüzde 11’ini kazandıracaktır.

Elma yemenin sağlığa faydaları nelerdir?

Elmalar daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilecek liflerle dolu olduğundan, kilonuzu sabit tutmanıza yardımcı olacak harika bir meyvedir. Bu nedenle diyetlerde en sık kullanılan besinlerden birisi elmadır. Yapılan araştırmalarda düzenli elma tüketiminin daha düşük lipid seviyeleri ve daha düşük obezite riski ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Elma bizi daha uzun süre tok tuttuğu için de, daha az kalori ihtiyacı duyarız. Buda bizim kilomuzu korumamıza ve hatta kilo vermemize yarar. Ayrıca elma yemenin kalp sağlığını da koruduğu söylenenler arasında yer alıyor.

Bazı araştırmalara göre elmanın faydaları arasında hipertansiyonla savaştığı ve vücutta bulunan iltihabı azalttığı da bulunmakta. Elbette bu hastalıklar sadece elma tüketerek çözümlenebilecek şeyler değil. Mutlaka doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalı ve doktorunuzun size verdiği tavsiyelere uymalısınız.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler