Yemek TarifleriEt YemekleriAntrikot Nasıl Pişirilir?

Antrikot Nasıl Pişirilir?

Antrikot nasıl pişirilir? bölümüne geçmeden, Antrikot nedir? hayvanda hangi bölümdedir? öncelikle bunu öğrenelim. Antrikot; içerisinde mermerimsi yağ dokusu bulunan, gerdan ile kontrfile arasındaki ön bacakların üstünde bulunan kısımdan elde edilir. Antrikotun lezzetli olmasının nedeni; az önce söylediğimiz gibi üzerinde bulunan mermerimsi yağ dokusudur.

Antrikot
Antrikot

Antrikot pişirmek için en çok kullanılan araçlar; döküm tava, ızgara ve fırındır. Antrikot pişirirken dikkat etmemiz gereken ilk kural, etin oda ısısında 1 saat dinlenmesidir. Bu etin pişmesinden tutun, lezzetine kadar katkı sağlar.

Antrikot 1 saat dinlendikten sonra; etin tüm yüzeylerine zeytinyağı, tuz ve isteğe bağlı karabiberi iyice yedirerek pişirmeye hazırlıyoruz. Bu şekilde mühürleme yöntemiyle pişirmek için antrikot etini hazırlamış oluyoruz.

Antrikot nasıl pişirilir?
Antrikot nasıl pişirilir?

Izgara / Tava kullanarak antrikot nasıl pişirilir?

  1. Öncelikle pişirme aracımızı yüksek ısıya ulaştırmamız gerekiyor. Bu antrikot etinin mühürlenmesi için önem taşıyor. Isınan ızgaraya / tavaya antrikot etinin iki yüzeyini de 1 dk süreyle mühürlüyoruz. Eğer kalın bir et pişiriyorsak, etin yanlarını da mühürlemeyi unutmayın.
  2. Antrikot pişme süresi etin kalınlığına göre değişiyor. Eğer pişirdiğimiz antrikot 1,5 parmak kalınlığında ise; 3 dk sürede etimiz orta iyi derecesinde pişecektir. Bu süreyi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
  3. Pişen eti ızgaradan / tavadan aldıktan sonra bir müddet dinlendiriyor ve sonrasında servis ediyoruz.

Fırında antrikot nasıl pişirilir?

  1. Fırında antrikot pişirmek için etimizi önceden mühürlemiş olmamız gerekiyor. Eğer mühürlemeden fırına atarsak, etimizin içi sulu olmaz ve suyunu dışarıya verir.
  2. Önceden 200 derece ısıtılmış fırında mühürlediğimiz antrikot etini 15 – 20 dk pişiriyoruz ve sonrasında yaklaşık 3-4 dk dinlendiriyor ve ardından servis ediyoruz.

Antrikot pişirmenin püf noktaları

  • Antrikot soğutucudan çıktıktan sonra 1 saat oda ısısında bekletilmeli.
  • Pişirmede kullanacağımız araç (tava, ızgara) mutlaka yüksek ısıda ısıtılmış olmalı.
  • Mühürleme işlemini mutlaka yapmamız gerekir.
  • Pişen antrikot mutlaka 3-4 dk dinlendirildikten sonra servis edilmelidir.
Antrikot tavada / ızgarada kaç dakikada pişer?

1,5 parmak kalınlığında bir antrikotun iyi orta derecede pişme süresi 3 dakikadır.

Antrikot fırında kaç dakikada pişer?

200 derece önceden ısıtılan fırında 15-20 dk sürede antrikot etimiz pişecektir.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler