Pratik BilgilerAgar Agar Nedir?

Agar Agar Nedir?

Agar agar deniz yosunundan elde edilen bitki bazlı bir jelatindir. Beyaz ve yarı saydam olan agar agar; pul, toz, çubuk ve şerit halinde satılır. Tariflerde stabilize edici ve koyulaştırıcı bir madde olarak kullanılmaktadır.

Agar agar nedir?

Agar agar jöle benzeri maddedir. Bir tür deniz yosunu olan kırmızı alglerden elde edilen karbonhidratların bir karışımıdır. Agar agar pişirmeye ek olarak, kağıt ve kumaş boyutlandırmada dolgu maddesi, demlemede berraklaştırma maddesi ve belirli bilimsel amaçlar dahil olmak üzere çeşitli kullanımlara sahiptir.

Agar agar ve jelatin arasındaki fark nedir?

Agar ve jelatin arasındaki temel fark, üretildikleri maddedir. Hayvan bazlı jelatinler çiftlik hayvanlarının kolajeninden (kıkırdak, kemikler, deri ve tendonlardan) yapılırken, agar-agar kırmızı alg bitkisinden üretilir ve tamamen vejetaryendir. Agar agar ve hayvansal bazlı jelatin farklı davranır. Bir tarife dahil edilirken farklı şekillerde hazırlanmaları gerekir. Agar-agar’ın çözünmesi için kaynatılması gerekirken, jelatin ılık suda kolayca çözülebilir.

Her iki maddenin kullanımında ortaya çıkan sonuçlar farklı olacaktır. Agar agar ile yapılan yemekler jelatin ile yapılanlardan daha sert, daha az kremsi ve titrek olacaktır. Agar-agar tarifleri, jelatin stabilitesinin bir kısmını kaybederken, daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında da sağlam kalır.

Agar-agar bitki kökenlidir. Etkisi jelatinden 8 kat daha fazladır. Somut olarak, 2 gr agar-agar bu nedenle 16 gr jelatine eşdeğerdir. Kullanım açısından, agar-agar daha fazla titizlik gerektirir.

Agar agar çeşitleri

Agar-agar, pul, toz, çubuklar ve şeritler halinde satılmaktadır. Deniz yosunu tipik olarak bir jel halinde kaynatılır, preslenir, kurutulur ve daha sonra agar pulları oluşturmak üzere ezilir, bir toz halinde karıştırılır, dondurularak kurutularak çubuklar halinde veya şeritler halinde yapılır.

Toz, pullardan daha ucuzdur ve neredeyse anında çözündüğü için çalışması en kolay olanıdır, agar agar pullarının çözünmesi birkaç dakika sürer ve pürüzsüz olana kadar karıştırılması gerekir.

Toz agar agar, jelatin yerine kullanıldığında 1:1 oranında kullanılır. Pul agar agar kullanıldığında, gereken jelatin miktarının 1/3 ‘ü eklenmelidir.

Agar agar çubukları, agar agar pulları ve agar agar şeritleri bir blender veya mutfak robotunda toz haline getirilip kullanılabilir. Jelatine benzer şekilde, agar agarın aromalı ve renkli versiyonları mevcuttur.

Agar agar nasıl hazırlanır? ve kullanılır?

Bir tarife agar agar eklenmeden önce suda çözülmesi ve ardından kaynatılması gerekir. Bir sıvı içinde basitçe çözülemez veya doğrudan yiyeceğe eklenemez. Agarı orta-yüksek ateşte küçük bir tencerede sıvı içinde eritin, kaynatın ve ardından hafifçe koyulaşana kadar yaklaşık beş ila yedi dakika pişirin.

Agar tozu, tamamen çözülmesi için ekstra ıslatma süresi ve karıştırma gerektiren pullardan ve çubuklardan daha hızlı çözünür. (Pullar, çubuklar ve şeritler kullanılmadan önce toz haline getirilebilir.) Uygulama kolaylığı bakımından en çok tercih edileni agar tozudur.

Agar agar tadı nasıl?

Agar-agar tamamen kokusuz ve tatsızdır, bu da onu her türlü tarife eklemek için ideal bir jelleştirici yapar.

Agar agar yerine ne kullanılır?

Agar agar tozu yerine genelde hayvansal jelatinler kullanılmaktadır. Bunun dışında agar agar ikamesi olarak; narenciye ve meyvelerden elde edilen pektin tozu da kullanılır. Pektin tozu; genellikle reçelleri ve jöleleri koyulaştırmak için kullanılır ve agar yerine kullanılabilir. Şeker içerir, bu nedenle genellikle tatlı tariflerinde kullanılır.

Reklam
Reklam

Rastgele Tarifler

En Yeni Tarifler